Ένα ταξίδι
Μέσα από τα μάτια του
Μέχρι τότε
Ο ιντερνετικός φίλος
Όταν κλείσει η κάμερα
Αντίστοιχα, για το Λύκειο στην τελική φάση προκρίθηκαν τα παρακάτω διηγήματα (παρατίθενται κατά αλφαβητική σειρά με βάση τον τίτλο):
Άκου να δεις
Η φούσκα
Μια στιγμή αρκεί
Παράπλευρες απώλειες
Seattle Weekly
Εν αναμονή των αποτελεσμάτων της κριτικής μας επιτροπής, που αποτελείται από τους καταξιωμένους πεζογράφους Μιχάλη Μακρόπουλο, Έλενα Μαρούτσου, Γιάννη Παλαβό και Ούρσουλα Φωσκόλου, ευχόμαστε καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους/ες. Όλες οι μαθήτριες και όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό θα λάβουν σχετική βεβαίωση, ανεξαρτήτως διάκρισης, αφού το σημαντικό είναι πάντα η άσκηση στη γραπτή έκφραση και η αγάπη για τη λογοτεχνία. Συγχαρητήρια, λοιπόν, σε όλες τις μαθήτριες και σε όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος στον 2ο Διασχολικό Λογοτεχνικό μας Διαγωνισμό!