Κεντρικοί Ομιλητές
Ο Καθηγητής του Columbia University Νικόλαος Ι. Θέμελης, Διευθυντής του Κέντρου Μηχανικής Περιβάλλοντος, θα ηγηθεί καταξιωμένης ομάδας ειδικών στον τομέα της διαχείρισης των αποβλήτων.
Καθηγητής Νικόλαος Γ. Θέμελης
Πανεπιστήμιο Columbia, Διευθυντής Κέντρου Μηχανικής Περιβάλλοντος Ο Δρ. Θέμελης διακρίθηκε για τις σπουδές του στο Πανεπιστήμιο McGill του Καναδά με το Μετάλλιο Βρετανικής Ένωσης, είναι κάτοχος των τίτλων σπουδών B. Eng. Ph.D, Χημικού Μηχανικού. Τα πρώτα 10 χρόνια της καριέρας του διετέλεσε Διευθυντής του τμήματος Μηχανικών στο Ερευνητικό Κέντρο Noranda του Pointe Claire, και κατά την περίοδο 1972-1980, διετέλεσε Αντιπρόεδρος Τεχνολογίας στην Kennecott Corporation. Είναι Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Columbia (Νέα Υόρκη, Η.Π.Α) από το 1980 ενώ το 1988 του απονεμήθηκε η έδρα Stanley-Thompson των Χημικών Μεταλλουργών. Έχει διατελέσει επίσης Πρόεδρος της σχολής Μεταλλειολόγων Henry Krumb. Ίδρυσε το Κέντρο Μηχανικής Περιβάλλοντος στο Πανεπιστήμιο Columbia το 1996 (www.eecny.org). Είναι μέλος της Εθνικής Ακαδημίας Μηχανικών των Η.Π.Α, και της Ακαδημίας Επιστημών της Νέας Υόρκης. Το 1995 εισήγαγε στο Πανεπιστήμιο Columbia, τη διδασκαλία της Βιομηχανικής Οικολογίας στη σχολή Μηχανικών, και το 1997 πρωτοστάτησε στην μετατροπής της ιστορικής σχολής Μεταλλειολόγων σε Τμήμα Μηχανικών Περιβάλλοντος και έγινε ο πρώτος Πρόεδρος του νέου τμήματος (www.eee.columbia.edu). Είναι ιδρυτής και ο Πρόεδρος του Διεθνούς Συμβουλίου Ενεργειακής Αξιοποίησης Αποβλήτων - WTERT, www.wtert.org. Έχει πάνω από 250 ανακοινώσεις τεχνικών εργασιών, εκδώσει 4 βιβλία ενώ είναι εφευρέτης 21 πατεντών σχετιζόμενων με την επεξεργασία μετάλλων και υλικών σε υψηλές θερμοκρασίες. |
Αδαμάντιος Σκορδίλης
Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, Στέλεχος Ο Αδαμάντιος Σκορδίλης είναι Χημικός Μηχανικός, Διδάκτωρ Μηχανικής Περιβάλλοντος του Πολυτεχνείου του Βερολίνου, στέλεχος του Υπουργείου Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ). Έχει διατελέσει Προϊστάμενος του Τμήματος Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (1985-1995), Προϊστάμενος του Γραφείου Εναλλακτικής Διαχείρισης Αποβλήτων (2001-2008), Προεδρεύων της Επιτροπής Εναλλακτικής Διαχείρισης (2003-2008), Διευθυντής ΠΣΕΑ του ΥΠΕΧΩΔΕ (2008) και Διευθυντής στην Κρατική Υπηρεσία Υδάτων (2008-2010). Σήμερα είναι Γεν. Διευθυντής του Εθνικού Οργανισμού Εναλλακτικής Διαχείρισης Συσκευασιών και Αλλων Προϊόντων (ΕΟΕΔΣΑΠ). Διετέλεσε, επίσης, μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής για την Διαχείριση των Αποβλήτων της ΕΕ, του Εθνικού Συμβουλίου Πρόληψης Βιολογικών και Τοξικών Κινδύνων του Υπουργείου Υγείας καθώς και της Επιτροπής για την καταχώριση EMAS του ΥΠΕΚΑ. Έχει συγγράψει 10 Βιβλία για την Διαχείριση των Αποβλήτων και την Περιβαλλοντική Διαχείριση Οργανισμών και Επιχειρήσεων και εξέδωσε 100 Επιστημονικές Δημοσιεύσεις σε Επιστημονικά Περιοδικά και Συνέδρια. Τέλος, έχει διδάξει με σύμβαση (407/81) ως αναπληρωτής καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Πολυτεχνείο Κρήτης και στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Διδάσκει σε μεταπτυχιακό Πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Αθηνών και είναι ΣΕΠ στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο. |
Δρ Γρ. Γιοβανώφ
Καθηγητής ΑΙΤ | Επικεφαλής Ομάδας 'Ερευνας στην Καινοτομία και την Επιχειρηματικότητα (RIE) Ο Δρ. Γρηγόρης Γιοβανώφ είναι Καθηγητής του ΑΙΤ. Από τον Απρίλιο 2008 έως τον Ιούνιο του 2009, ο κος Γιοβανώφ διετέλεσε μέλος του Δ.Σ. της Hellas Online. Στο ΑΙΤ ο Δρ. Γιοβανώφ διετέλεσε επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας ευρυζωνικών ασυρμάτων δικτύων και δικτύων αισθητήρων και εκτελεί χρέη Ακαδημαικού Διευθυντή του μεταπτυχιακού προγράμματος για την «Διοίκηση Επιχειρήσεων, Τεχνολογίας και Επιχειρηματικότητας» («Management of Business, Innovation & Technology” – MBIT). Η επαγγελματική του καριέρα εκτός απο την ακαδημαϊκή πτυχή περιλαμβάνει και μία εικοσαετή θητεία ερευνητικής και επιχειρηματικής δραστηριότητας στην βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας στην ευρύτερη περιοχή Ασίας-Ειρηνικού, οπου έχει εργαστεί μεταξύ άλλων στα ερευνητικά εργαστήρια της Eastman Kodak και Hewlett-Packard. Επίσης έχει ηγηθεί της ανάπτυξης πολλών βραβευμένων ολοκληρωμένων κυκλωμάτων για την αγορά του DVD και των ευρυζωνικών επικοινωνιών ως συν-ιδρυτής και διευθυντικό στέλεχος σε δύο startup εταιρείες στo Silicon Valley. Ο Δρ. Γιοβανώφ αποφοίτησε από το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ και έλαβε το Ph.D. του από το University of Southern California, Los Angeles, CA. Είναι Senior Member του IEEE Communications Society και κάτοχος τεσσάρων US και ευρωπαϊκών πατέντων σε συστήματα πολυμέσων. Το βιογραφικό του αναφέρεται στις επαγγελματικές λίστες του Lexington’s “Who’s Who” and the Marquis “Who is Who in Finance & Industry” and “Who’s Who in the World”. |
Δρ. Ευστράτιος Καλογήρου
Πρόεδρος του WTERT-Ελλάδας ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ Ο Δρ. Ευστράτιος Καλογήρου είναι ο Πρόεδρος του WTERT Ελλάδας ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ, www.wtert.gr και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του WTERT/USA στο Κέντρο Μηχανικής Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Columbia (www.wtert.org). Είναι κάτοχος Διδακτορικού Διπλώματος της Σχολής Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου. Ειδικεύεται στη Διαχείριση Αποβλήτων. Τα επιστημονικά πεδία με τα οποία ασχολείται είναι: Ενέργεια παραγόμενη από απόβλητα, πήγες πόσιμου νερού και τεχνολογίες αποστείρωσης του όζοντος στο Κέντρο Μηχανικής Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Columbia (σε συνεργασία με τον καθηγητή Θέμελη). Εμπλέκεται επίσης σε πολλά διεθνή περιβαλλοντικά έργα και ειδικότερα σε μονάδες ενεργειακής αξιοποίησης αποβλήτων. Έχει ανακοινώσει πολλές επιστημονικές και τεχνικές εργασίες, ειδικά για τη παραγωγή Ενέργειας από τη διαχείριση Αποβλήτων. Συντονίζει σεμινάρια εκπαίδευσης αειφόρου διαχείρισης αποβλήτων μηχανικών και κυβερνητικών φορέων σε παγκόσμια κλίμακα. Από τον Αύγουστο του 2011, κατέχει τη θέση του Αντιπροέδρου στο Παγκόσμιο Συμβούλιο του WTERT που εδρεύει στο Κέντρο Μηχανικής Περιβάλλοντος του Πανεπιστηίου Κολούμπια της Νέας Υόρκης. |
Carles Salesa i Mirabet
Consorci Tratament RSU Maresme (Barcelona) Industrial engineer, specialized in energetic techniques. 15 years of experience in waste engineering and management. Most of them devoted to waste-to-energy management in a public organization. |